Formule 1 - Velká cena Monaka
Ze světa sportu | 26.05.2009 22:58:45 | redakce | zobrazeno : 3975x | komentáře : 0

Finanční krize začíná trápit i velkou cenu F1, přijelo méně fanoušků a tribuny zely prázdnotou, ale to zřejmě nemusí trápit Jensona Buttona, který opět předvedl své kvality a kvality svého teamu Brawn GP. Ostatně o tom, že je Brawn GP kvalitním teamem nás přesvědčil také Rubens Barrichelo, který dojel druhý a Brawn GP tak získal třetí „double“.

Kvalifikace
Sobotní kvalifikace byla zajímavá, radovat se z ní mohlo opět Brawn GP. Vítěz čtyř z pěti dosavadních závodů, Jenson Button, zajel ,jako už v předešlých kvalifikacích, nejrychlejší čas v posledním kole. Tentokrát porazil Fina  Kimmiho Räikkönena o 25 tisícin sekundy. Ferrari startovalo poprvé v této sezóně z první řady a Räikkönen se nechal slyšet, že myslí jen na vítězství, aby přinesl do týmu co nejvíce bodů. Třetí čas zajel v den svých 37. narozenin Rubens Barrichelo z teamu Brawn GP. Red Bull si zajistil čtvrté místo díky mladému Sebastianovi Vettlovi a páté místo obsadil Felippe Massa ve svém Ferrari. Lewis Hamilton, loňský vítěz, neobhájil své prvenství v kvalifikaci díky nehodě, při které skončil v bariéře z pneumatik. Nakonec skončil na 16. pozici.

Závod
O Monacu se povídá, že kdo vyhraje kvalifikaci, vyhraje také závod. Jenson Button toto přísloví potvrdil a vyhrál pátý závod v této sezóně. Druhý dojel jeho teamový kolega Rubens Barrichelo a třetí dojel Fin Kimi Räikkönen, díky kterému se stáj Ferrari poprvé dočkala stupně vítězů.

Prestižní závod GP v Monacu příliš zajímavých situací nepřinesl, občas zaskřípal nějaký spoiler, povinné zastávky v boxech a nějaký ten lehčí náraz jako měl například Sebastian Vettel, který závod nedokončil.
Brawn GP se po 32 letech stal prvním nováčkem mezi teamy, který dokázal vyhrát v Monacu. V roce 1977 se to naposledy podařilo Jody Scheckterovi v novém temu Wolf. Ferrari se může radovat, že dojelo na třetím místě, přitom ještě v minulé sezóně pro ně bylo třetí místo velkým zklamáním. Team McLaren zažívá letos velké zklamání, loňský vítěz VC Monaca, Lewis Hamilton, díky nehodě v kvalifikaci dojel šestnáctý a v závodě dojel dvanáctý. Jeho teamový kolega, Heikki Kovalainen, havaroval 25 kol před cílem a závod nedokončil.

Za 14 dní se můžeme těšit na VC Turecka!